Nordic Walking jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sportów masowych w Europie i na świecie. Jest to idealna forma aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Tego typu zajęcia zaproponowało mieszkańcom Gostynia Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich.

W okresie od kwietnia do czerwca odbyło się 10 rajdów Nordic Walking ścieżkami wytyczonymi na terenie Powiatu Gostyńskiego. Wzięło w nich udział około 25 osób. Projekt o nazwie "Zdrowo, aktywnie, towarzysko, czyli z Nordic Walking gostyńskimi ścieżkami" współfinansowany był przez Powiat Gostyński.

Zajęcia miały zachęcić mieszkańców do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Podczas treningów uczestnicy zapoznają się z prawidłową techniki Nordic Walking przede wszystkim: sposób trzymania kija, czy prawidłowy rytm marszu i pracy ramion -  przekazuje Agnieszka Matysiak – instruktor Nordic Walking - Podczas marszu pracuje ponad 90 proc. mięśni ludzkiego ciała. Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet do 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich – dodaje.

Na pierwszych zajęciach uczestniczki kursu zostały poproszone o wykonanie w domu próby Ruffiera - testu oceniającego wydolność fizyczną człowieka. Test polega na oznaczeniu tętna spoczynkowego, a następnie wykonaniu 30 przysiadów w ciągu 1 minuty i dwukrotnym oznaczeniu tętna: bezpośrednio po próbie i po 1 minucie wypoczynku siedząc. Podstawiając wyniki do odpowiedniego wzoru otrzymamy wskaźnik Ruffiera określający wydolność. Uczestniczki dokonały powtórnego pomiaru wskaźnika na zakończenie zajęć i porównały z pierwszym wynikiem. 60 % uzyskało wynik wyższy niż przed trzema miesiącami.